כתיבת קורות חיים

עצות וטיפים - כתיבת קורות חיים

שלב סינון קורות החיים ע"י מחלקת משאבי האנוש בארגון, הוא השלב הראשון במסלול הקבלה לעבודה. בניגוד לדעה הרווחת שאין למועמד השפעה על שלב זה, כתיבה ועריכה נכונים של קורות החיים ושימת לב לפרטים יכולים לסייע לעבור בהצלחה את המשוכה הזו. מקומות עבודה רבים נעזרים ביחידה עצמאית שכל תפקידה הוא סינון קורות חיים, בין אם זו חברה חיצונית ובין אם זו יחידה פנימית בארגון. במצב כזה על קורות החיים להיות יעילים וממוקדים, צוות ג'ובנט ריכז עבורכם מספר טיפים לכתיבת קורות חיים פרי ניסיוננו העשיר. כמו כן צירפנו קישור לאתר המציע תוכנה חינמית לכתיבת קורות חיים ובסוף תמצאו גם הדרכה מקצועית נוספת לכתיבת קורות חיים וכן קישור לדוגמה של קורות חיים.

העצות שלנו לכתיבת קורות חיים

1. אורך קורות חיים הנשלחים במייל מומלץ לפרוש על פני שני עמודים לכל היותר, בפקס עמוד אחד בלבד. לכל משרה מגיעים עשרות ומאות קורות חיים מדי שבוע, ועל כן קורות חיים ארוכים מדי הם מתישים ועלולים להביא את האחראי/ת על המיון לוותר על מועמדותך.

2. פרטים אישיים צריכים להירשם במלואם – שם פרטי ושם משפחה. יש לרשום מספר דרכי התקשרות: טלפון קווי, טלפון נייד או אימייל. חשוב לרשום את מקום המגורים, אם המקום בעייתי, לדוגמא רחוק מאוד, ניתן לצרף הערה שקיימת אפשרות למעבר מגורים לצורך המשרה, או לחלופין לציין שהנך נייד/ת.

3. מומלץ לציין סעיף מטרה בקורות החיים או במכתב המקדים. הדבר מסייע להבין לאיזו משרה הוגשה המועמדות ומה מידת התאמתך אליה. סעיף זה צריך לכלול את התפקיד אליו שואפים להגיע. יש לציין זאת רק במידה ויש מטרה ממוקדת.

4. רצוי שמספר תעודת הזהות של המועמד, יופיע בפרטים האישיים, היות וברבות מחברות ההשמה וכוח האדם וכן בחלק מהחברות המנהלות מערך גיוס ממוחשב, קליטת קורות חיים לתוך מאגר הנתונים נעשית באמצעות תעודת הזהות של המועמד. במילים אחרות, קורות חיים המכילים תעודת זהות, מעלים את סיכויי המועמד לקבל היענות מהמעסיקים.
 
5. ניסיון תעסוקתי צריך להיכתב בסדר כרונולוגי הפוך, כלומר ממקום העבודה הנוכחי/אחרון ואחורה, זאת משום שהמשרות האחרונות שביצעת הן יותר רלוונטיות ומעניינות את מי שמסנן/ת את קורות החיים מאשר תפקידים שביצעת לפני 10-15 שנה ויותר. אם מדובר בפרק זמן ארוך של מספר שנים, אין צורך לפרט בפרקי הזמן חודשים.  יש לציין את שם החברה + תחום עיסוק עיקרי שלה + הגדרה רשמית של התפקיד בו החזקת + פירוט על התפקיד (עדיף בנקודות). זאת משום שיש צורך שקורות החיים יהיו מפורטים ועם זאת ממוקדים, יעילים ולא מעייפים. 
 
6. בסעיף ההשכלה חשוב לדייק בפרטים. האם סיימת את לימודיך? מה התעודה הרשמית שקיבלת? צורת הרישום היא: * באלו שנים * באיזה מוסד אקדמי * מהו התואר שהתקבל. אפשר לרשום את לימודי התיכון, אך לא הכרחי אם ישנה השכלה אקדמית או על-תיכונית כלשהי.
 
7. אם אתה מעוניין לעסוק בתחום בו צברת את עיקר השכלתך, אך לא צברת ניסיון תעסוקתי בתחום זה – פרט את סעיף ההשכלה לפני סעיף התעסוקה על מנת להדגיש את השכלתך הרלוונטית לתחום שבו אתה מבקש לעסוק.
 
8. אם לא ביצעת שירות צבאי/ לאומי, עדיף לציין את הסיבה לכך מאשר לא לציין דבר כלל.
 
9. בסעיף כישורים נוספים יש להכניס מספר נקודות: קורסים לא פורמאליים או לא רלוונטיים לתפקיד אך שבכל זאת הינך רוצה להוסיפם לקו"ח. במקצועות טכנולוגיים יש לפרט את הכלים, שפות התכנות, הפרוטוקולים וכו' בהם יש לך ידע וניסיון.
 
10. תחביבים - לא חובה להוסיף בקורות החיים, ובכל מקרה אין להעמיס יותר מדי בסעיף זה. 
 

טעויות נפוצות בכתיבת קורות חיים

1. אי פירוט מספק לגבי מהות התפקיד שבוצע בעבודות קודמות. כאמור, יש לפרט נקודה זו ביעילות על מנת להבהיר את מידת ההתאמה לתפקיד ולעבור את הסינון הראשוני.
 
2. טעויות כתיב ותחביר – מומלץ מאוד לתת את קורות החיים להגהה. 
 
3. קורות חיים עמוסים – קורות חיים עמוסים מדי או ארוכים מדי יעייפו את מסנן/ת קורות החיים והם פשוט יונחו הצידה.
 
4. פונטים – לא כדאי כלל לשחק בסוגי הפונטים. יש לבחור פונט אחד, רשמי, קריא ולא מצועצע (מקושט, מעוטר) מדי. מומלץ שגודל הפונט לא יהיה קטן מדי, ובאופן עקרוני מומלץ גודל 12 עם רווח של שורה וחצי. בקורות חיים הנשלחים באמצעות המייל לא להשתמש באנימציה ומשחקים גראפיים, כמו כן לא להשתמש בצבעים רבים מדי, לא להכניס למסמך פונקציות של הבהוב אותיות/מסגרות או שינוי רקעים. למסנן/ת קורות החיים הקורא/ת אותם על גבי המחשב זה פשוט מפריע ולא תורם בכלל.
 


למידע נוסף בקרו בכתבות הבאות שהכנו במיוחד בשבילכם עם מגוון טיפים מעולים:

 טיפים לכתיבת קורות חיים

טיפים לכתיבת קורות חיים לחייל משוחרר

 

איך כותבים קורות חיים?

בגליון קורות חיים לדוגמא

 

כתיבת קורות חיים אפקטיביים

דוגמה למכתב מקדים לקורות חייםלהורדת קובץ קורות החיים לדוגמא
 

תן למשרות שלנו לחפש אותך - חינם!